Maggie Stiefvater - Król Kruków

Posted on 12:48 by


Król Kruków zaciekawił mnie swoją okładką. Nie ocenia się książki po okładce, ale tutaj się nie zawiodłam. O autorce słyszałam przy okazji Drżenia, jednak nie sięgnęłam po nią z powodu tematyki. Raczej nie lubię wilków, wilkołaków... Ale tutaj byłam zachwycona.


Blue nie ma łatwego życia. Mieszka z wróżkami. Na porządku dziennym jest wróżenie, tarot, wizje i dziwne zachowania jej matki i ciotek. Blue nie przepowiada przyszłości, jednak pomaga swoim krewnym. Działa jak "wzmacniacz". Przy niej wszystkie wizje stają się ostre, wyraźne... Jest potrzebna.  Dlatego w dzień świętego Marka odwiedza z mamą cmentarz przy starym kościele, by wzmocnić jej wizję. Spotykają tam duchy osób, które w ciągu najbliższego roku umrą. Wszystko w porządku siedzimy sobie na cmentarzu z mamą i patrzymy, kto umrze w tym roku. Przyjmujecie zakłady? W tym momencie chciałam przerwać książkę. Zbyt przerysowane jak dla mnie, ale... Blue ma tajemnicę. Jeśli pocałuję mężczyznę, którego kocha, on umrze. No cóż każdemu się zdarza, prawda? 

I tu pojawia się oczywiście ON, a raczej ONI. Gansey, Adam i Ronan, Chłopcy z krukami, uczniowie prestiżowej szkoły Aglionby, na swoim mundurku mają postać kruka. Gansey, który duch wędrował sobie po cmentarzu. Adam, którego szybko zaczynamy lubić, z resztą Blue też. I Ronan, ze swoim słodkim zwierzątkiem. I którego tu pocałować...

Ale najciekawsze są linie mocy, które poprowadzą nas do uśpionego Glendowera, czyli Króla Kruków. Wydawałoby się proste. Znaleźć Glendowera, krzyknąć wake up! i zagadka rozwiązana, ale kluczem są linie mocy. Znaki widoczne tylko z helikoptera, pochowane w różnych miejscach świata, zaczarowany las, gdzie czas i wyobraźnia płatają nam figle. Trudno nie wciągnąć się w tę historię i razem z bohaterami odkrywać tajemnicę Króla Kruków. A to dopiero początek. Magiczny las rozpocznie przygodę tej czwórki.

Oczywiście postacie stworzone przez autorkę zasługują na uwagę. Gansey, a właściwie Richard Gansey III, no ale kto by chciał być nazywany jak męski członek, pochodzi z bogatej rodziny. To się jednak dla niego w ogóle nie liczy, jest zafascynowany historią Glendowera i to jedyny cel w jego życiu. Szkoła jest tylko przykrywką by być w centrum linii mocy. Chyba najlepiej wykreowana postać w tej książce. Jedna z tych postaci, które od razu pokochamy. Tarapaty, w które niekiedy wpada potrafią wzbudzić niekontrolowany wybuch śmiechu. Gansey jest wierny przyjaciołom, zakłopotany i zagubiony w swoich uczuciach do Blue. Ma cel w swoim życiu i dąży do niego mimo przeciwności losu. Wytrwałość godna podziwu. Jest jeszcze Adam, najlepszy przyjaciel Ganseya, skromny chłopak z biednej rodziny, który złapał swoją szansę. Uczy się w prestiżowej szkole, ma bogatych przyjaciół i dlatego wstydzi się swojej przeszłości. I Ronan, najbardziej specyficzny z całej trójki, ale chyba najbardziej go polubiłam. Szczery do bólu, ale też wrażliwy. Zagubiony chłopak angażuje się w poszukiwania. Podziwiam ich przyjaźń, mimo tylu różnic zawsze mogą na siebie liczyć, nawet w skrajnych sytuacjach. 

Blue moim zdaniem nie była jakąś wyjątkowa postacią. Wydaje mi się, że o wiele lepiej poznaliśmy chłopaków. Może autorka pokaże jej więcej w następnych tomach, a może była potrzebna tylko do wątku miłosnego. Dziewczyna miała się nie zakochiwać, a tu jeszcze ma na oku dwóch. Halo, halo, skleroza? Wzbrania się przed miłością, ale jak zawsze się nie udaję. No nie wiem, wydaję mi się, że autorka nie wykorzystała potencjału tej historii miłosnej. 

Cała książka jest niesamowita, mimo paru niedociągnięć, czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Wszechobecna magia wciąga od samego początku. Już nie mogę doczekać się kolejnej części i kontynuacji tej niezwykłej sagi. Naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję, żeby poznać historię Króla Kruków. Stawiam najwyższą ocenę, bo po przeczytaniu byłam zafascynowana tajemnicą Gelndowera, zakochana w Ganseyu i od razu przeczytać następną część. Maggie wykreowała historię, która na długo zapada w pamięć. Chyba sięgnę po inne książki tej autorki.

Niektóre sekrety odsłaniają się tylko przed tymi, którzy są ich warci.

Tytuł : Król Kruków
Autor : Maggie Stiefvater
Seria : The Raven Boys
Wydawnictwo : Grupa Wydawnicza Foksal
Wydano : czerwiec 2013
Liczba stron : 496
Moja ocena : 10/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.